Doplnění mobiliáře na koupaliště

Doplnění mobiliáře na koupaliště

Schváleno: 70 hlasů

Popis návrhu slovy autora:

Koupaliště prochází modernizací a získává novou tvář. Bohužel se při tom hledělo zejména na vzhled a byla opomenuta některá léty ověřená hlediska. V případě laviček jde zejména o praktičnost a rozmístění.


Na pláž se spíše než lavičky s jednolitou sedací plochou (vzhledem k tomu, že se na nich často sedá po koupání, tedy v v mokrých plavkách, je potřeba, aby voda mohla odtékat) hodí lavičky s plochou z oddělených latí. Druhým hlediskem praktičnosti je vstřícný přístup k hendikepovaným, např. starším osobám. Ty potřebují sedět s oporou zad a z lavičky také bez větších problémů vstát. Krásné moderní lavičky jsou pro mnoho lidí příliš velké, nedostanou totiž zároveň nohama na zem a zády k opěrce (pokud ji - jako ty u průchozí komunikace - mají). Otočná křesla jsou pro odpočinek příjemná, ale usedání a vstávání je poměrně složité, tedy vhodné spíše pro mladé a zdravé lidi...
Navrhuji tedy doplnit lavičky, a to na místa, kde dříve byly a dnes chybí - do prostor pláže a obecně k vodě.
Část laviček přímo u vody by měla podobně jako dříve mít opěradla - pro příjemnou relaxaci těch, kteří vyhledávají blízký kontakt s vodou. Ideálně by se taková lavička (1 -2 ks) mohla vrátit poblíž vstupu na koupaliště, pod vzrostlé stromy mezi cestou a břehem. Další dvě na pobřežní promenádu (chodník podél vody) pod restaurací - např. z obou stran cestičky vedoucí z terasy k rybníku (v těchto místech bylo laviček s opěradly původně více a byly dost využívané). Více míst k sezení chybí i na hlavní pláži ("poloostrov" mezi sprchami), kam obvykle míří první kroky návštěvníků. 1-2 lavičky s opěrkami by vylepšily současné možnosti sezení na tomto nejvyužívanějším místě pláže, které i po doplnění čtyřmi otočnými křesly-lehátky dosud nemá potřebnou kapacitu. V prostorách zadní pláže (od druhé sprchy směrem k dětskému hřišti) byly dříve lavice bez opěrek (asi 5 ks), nyní tam návštěvníci posedávají na betouě. Cca 5 lavic by tedy jistě našlo využití.
Navržené podmínky splňují lavičky využívané v městském mobiliáři, které jsou např. i na přístupové komunikaci do oblasti rybníků (Rybniční ulice), popř. by mohly být vhodné typy vybrány ve spolupráci s městským architektem. Uvedený počet laviček (5-6 + 5 ks) by se včetně pevné instalace mohl vejít do ceny odpovídající ceně dvou otočných lehátek a dále by zvýšil návštěvnický komfort nejen v létě, protože posezení v kontaktu s hladinou a pozorováním vodního ptactva je zde celoročně oblíbené.

Kalkulace: Cena laviček s opěrkami se pohybuje okolo 6 -8 tisíc, lavic bez opěrek pak okolo 5 tisíc.
Různé typy jsou například zde:
http://www.floraservis.cz/user/documents/upload/L12_10_D.pdf
http://www.floraservis.cz/lavicky/lavice-reila-bez-operadla/
http://www.floraservis.cz/user/documents/upload/L11_10_D.pdf

Hodnota projektu: 100.000 Kč