Počtvrté zahajujeme participativní rozpočet. Zapojte se do navrhování projektů

Participativní rozpočet se stává v Lanškrouně tradicí. Proběhlé tři ročníky ukázaly, že obyvatelé města mají stále originální i užitečné nápady, které se mohou díky tomuto projektu stát skutečností. Pravidla zůstávají beze změny a časový harmonogram je obdobný jako v minulých letech.

První fáze – navrhování, potrvá od 2. května do konce července. Své nápady můžete podávat prostřednictvím webových stránek mujrozpocet.lanskroun.eu. Zapojit se mohou obyvatelé města starší 15 let. Finanční limit pro každý projekt je 800 tisíc korun. V srpnu a v září se bude radnice zabývat došlými návrhy a posuzovat jejich realizovatelnost a soulad s pravidly. Současně také probíhají jednání s navrhovateli projektů. Projekty, které postoupí do hlasování, budou postupně zveřejňovány na webových stránkách, facebookových stránkách města a také v listopadovém čísle Městských novin.

Fáze hlasování proběhne od 1. do 15. listopadu. Hlasovat bude možné online nebo můžete využít tištěný formulář, který bude také součástí listopadového čísla Městských novin. Hlasovat budou moci občané města starší 15 let. Ve druhé polovině listopadu budou vítězné projekty zveřejněny a s jejich realizací se počítá v roce 2023. Vítězných projektů může být několik, ale jejich celková hodnota nesmí přesáhnout 1 mil. korun.

Ohlédnutí za minulými ročníky

První a druhý ročník participativního rozpočtu přinesly celkem 12 projektů, které jsou již kompletně dokončeny a slouží obyvatelům města. Ve třetím ročníku jste mohli vybírat z 12 projektů a v současné době probíhá realizace sedmi z nich, které získaly největší počet hlasů. Proběhly již práce na prvních úpravách parkové plochy za fotbalovým hřištěm u památníku F. L. Jahny, německého pedagoga a zakladatele tělocvičného hnutí. Podepsána je kupní smlouva na koše na tříděný odpad, které budou instalovány v centru města, například na náměstí J. M. Marků. Výměna opony, harlekýnů, závěsů a horizontu v sále lanškrounského zámku byla již také objednána a bude provedena v nejbližší době. V řešení je i zhotovení vítacích cedulí. Dle pravidel participativního rozpočtu musí být projekty z třetího ročníku dokončeny do konce tohoto roku, aby se v dalším roce mohlo plynule navázat přípravou vítězů čtvrtého ročníku.

Tereza Juřinová