Pomyslná tečka za projekty třetího ročníku participativního rozpočtu

Poslední měsíce loňského roku byly určeny také k dokončování tří zbývajících investic z celkových sedmi vítězných projektů participativního rozpočtu roku 2021. Jednalo se o označení lanškrounských rybníků jejich názvy, instalaci informačních cedulí u hlavních příjezdových cest do Lanškrouna a vybudování dalšího přístupu do Dlouhého rybníka v podobě nerezových schůdků.

Modrobílé cedule nesoucí názvy všech sedmi rybníků byly instalovány již na začátku listopadu. Celková částka za realizaci činila 18,5 tisíce korun. Cedule by tak měly, podle návrhu autora projektu, sloužit ke snazší orientaci především turistů navštěvujících tuto oblast.

Na začátku prosince pak byly instalovány další informační cedule, tentokrát u hlavních příjezdových cest do města. Cedule jsou vyhotoveny ve větším formátu 120 x 80 cm a v moderní grafice. „Instalováno bylo celkem sedm cedulí na hlavních příjezdových tazích do města za celkovou částku 93,5 tisíce korun. Za snížením původní navrhované částky ve výši 300 tisíc korun stojí rozdělení mezi firmu specializovanou na výrobu cedulí a spolupráce s městskou organizací TS Lanškroun s.r.o., která zařídila v rekordním čase výrobu a instalaci nosníků těchto cedulí,“ doplňuje Karel Formánek, referent odboru investic a majetku.

Pomyslnou tečkou za projekty třetího ročníku bylo vybudování alternativního vstupu do Dlouhého rybníka v prostoru mezi vstupní bránou a půjčovnou lodiček, tedy v místě, kde se již historicky vstup v podobě žebříku nacházel. Nerezové schůdky byly nakonec koncipovány s pozvolným sklonem. „Původní navrhovaná částka 15 tisíc korun musela být navýšena na celkových 74,5 tisíc korun. Navýšení proběhlo proto, že byly instalovány řemeslně vyrobené pozvolné schody z nerezové oceli, která zaručí jejich bezúdržbovost. K tomuto řešení schodů, namísto původně navrhovaného žebříku, bylo po dohodě s vedením města přistoupeno na základě snahy zpřístupnit vstup do rybníka i lidem se sníženou mobilitou,“ uzavírá Karel Formánek. Schody byly zhotoveny již ke konci roku, s instalací se ale čeká na vhodnější klimatické podmínky.